Member Directory

This online directory includes active and deceased members. Search for members by name, area (class), field (section), affiliation, year of election, and/or keyword. Results of a search can be sorted alphabetically or by year of membership. PDFs of the Book of Members are also available.

Member Directory

Showing 1-32 of 178 results

Virginia Page Fortna

Columbia University
Area:
Social and Behavioral Sciences
Specialty:
Political Science
Elected:
2021

David Henry Hwang

Columbia University School of the Arts
Area:
Humanities and Arts
Specialty:
Literature
Elected:
2021

Michele Moody-Adams

Columbia University
Area:
Humanities and Arts
Specialty:
Philosophy and Religious Studies
Elected:
2021

Frederick Neuhouser

Barnard College, Columbia University
Area:
Humanities and Arts
Specialty:
Philosophy and Religious Studies
Elected:
2021

Margo I. Seltzer

University of British Columbia
Area:
Mathematical and Physical Sciences
Specialty:
Computer Sciences
Elected:
2021

Mabel O. Wilson

Columbia University
Area:
Humanities and Arts
Specialty:
Visual Arts
Elected:
2021

Elena Aprile

Columbia University
Area:
Mathematical and Physical Sciences
Specialty:
Physics
Elected:
2020

Zainab Bahrani

Columbia University
Area:
Humanities and Arts
Specialty:
Visual Arts
Elected:
2020

Brent Hayes Edwards

Columbia University
Area:
Humanities and Arts
Specialty:
Literature and Language Studies
Elected:
2020

Bernard R. Faure

Columbia University
Area:
Humanities and Arts
Specialty:
Philosophy and Religious Studies
Elected:
2020

Andrew Gelman

Columbia University
Area:
Mathematical and Physical Sciences
Specialty:
Mathematics, Applied Mathematics, and Statistics
Elected:
2020

Michal Lipson

Columbia University
Area:
Mathematical and Physical Sciences
Specialty:
Engineering and Technology
Elected:
2020

Colin P. Nuckolls

Columbia University
Area:
Mathematical and Physical Sciences
Specialty:
Chemistry
Elected:
2020

Molly Przeworski

Columbia University
Area:
Biological Sciences
Specialty:
Evolution and Ecology
Elected:
2020

Sarah Sze

Columbia University School of the Arts
Area:
Humanities and Arts
Specialty:
Visual Arts
Elected:
2020

Mihalis Yannakakis

Columbia University
Area:
Mathematical and Physical Sciences
Specialty:
Computer Sciences
Elected:
2020

Candis Callison

University of British Columbia
Area:
Leadership, Policy, and Communications
Specialty:
Journalism, Media, and Communications
Elected:
2019
IHM

Michael H. Harris

Columbia University
Area:
Mathematical and Physical Sciences
Specialty:
Mathematics, Applied Mathematics, and Statistics
Elected:
2019

Kellie Jones

Columbia University
Area:
Humanities and Arts
Specialty:
Visual Arts
Elected:
2019

Kathleen McKeown

Columbia University
Area:
Mathematical and Physical Sciences
Specialty:
Computer Sciences
Elected:
2019

Gordana Vunjak-Novakovic

Columbia University
Area:
Mathematical and Physical Sciences
Specialty:
Engineering and Technology
Elected:
2019

Deborah Eisenberg

Columbia University
Area:
Humanities and Arts
Specialty:
Literature
Elected:
2018

Robert Gooding-Williams

Columbia University
Area:
Humanities and Arts
Specialty:
Philosophy and Religious Studies
Elected:
2018

Julia B. Hirschberg

Columbia University
Area:
Mathematical and Physical Sciences
Specialty:
Computer Sciences
Elected:
2018

Patricia W. Kitcher

Columbia University
Area:
Humanities and Arts
Specialty:
Philosophy and Religious Studies
Elected:
2018

David R. Reichman

Columbia University
Area:
Mathematical and Physical Sciences
Specialty:
Chemistry
Elected:
2018

Lorraine S. Symington

Columbia University
Area:
Biological Sciences
Specialty:
Cellular and Developmental Biology
Elected:
2018

Edmund W. Gordon

Columbia University
Area:
Social and Behavioral Sciences
Specialty:
Education
Elected:
2017

Darcy B. Kelley

Columbia University
Area:
Biological Sciences
Specialty:
Neurosciences
Elected:
2017